زیست بوم نوآوری

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی ضمن اعلام رتبه دوم ایران در زمینه نوآوری در منطقه آسیای مرکزی و غربی بر اساس شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۲ گفت: ارتقای ضریب نفوذ فناوری‌های نوآورانه در حوزه کشاورزی با مشارکت نظام نخبگانی مسیر می‌شود.

به گزارش آنا، سید مجتبی خیام نکویی خاطر نشان‌کرد: سازمان تات به‌عنوان متولی توسعه کشاورزی دانش‌بنیان، برای شتاب‌بخشیدن به فرایند انتقال و نشر فناوری‌های نوآورانه در بخش کشاورزی از رهیافت‌ها، الگو‌ها و روش‌های مختلفی استفاده می‌کند.

وی «مزارع نوآور بهره‌ور» را یکی از اجزای اصلی زیست‌بوم نوآوری کشور در راستای اجرای ماده (۵) آیین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین در بخش کشاورزی و منابع‌طبیعی، عنوان‌کرد. و افزود: «مزارع نوآور بهره‌ور» با هدف ایجاد شبکه کشاورزان نوآور بهره‌ور و استفاده از ظرفیت‌های آنان برای شتاب‌دهی به فرایند انتقال و نشر فناوری‌های نوآورانه در عرصه‌های تولیدی ایجاد شده‌است.

نقش زیست بوم نوآوری

رئیس سازمان تات در خصوص نقش زیست بوم نوآوری در بهینه‌سازی و ارتقای بهره‌وری بخش کشاورزی تصریح‌کرد: زیست‌بوم نوآوری کشاورزی موضوع اصلی مطالعات نوین کشاورزی دانش‌بنیان را تشکیل می‌دهد؛ و بررسی‌های مختلف نشان می‌دهد که توسعه علم، فناوری و نوآوری به‌عنوان پیشران‌های اصلی بهره‌وری و رشد اقتصادی در بخش کشاورزی محسوب می‌شود.

وی افزود: با توجه به تأثیرات غیرقابل انکار نوآوری و فناوری‌های نوآورانه بر ارتقای بهره‌وری در بخش کشاورزی، کشور‌های مختلف جهان، حمایت از توسعه زیست‌بوم نوآوری برای حصول اطمینان از تولید، انتقال، نشر و به‌کارگیری فناوری‌های نوآورانه در این بخش را در اولویت امور قرار داده‌اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص نقش مزارع نوآور در بهبود کشاورزی کشور افزود: مهم‌ترین نقش این مزارع، تسریع در فرایند انتقال و نشر دانش و فناوری در کشاورزی با رویکرد مشارکت بهره‌برداران است که این امر از طریق فرایند‌هایی نظیر جذب و بومی‌سازی فناوری‌های نوآورانه، اشاعه دانش فناوری‌های نوآورانه به کشاورزان پیرامونی، مشارکت در اجرای طرح‌ها و برنامه‌های کلان وزارت جهاد کشاورزی، مشارکت در فعالیت‌های پژوهشی، آموزشی و ترویجی انجام می‌شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *